top of page

Laiminguo

  Muzycy zespołu  Laiminguo tworzą muzykę inspirując się folkiem różnych narodów, przede wszystkim litewskiego. W ich muzyce pobrzmiewają dźwięki magicznych, starych wielogłosowych pieśni sutartinės, które znajdują się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

  W wykonywanych kompozycjach występują wokale w towarzystwie bębna, kanklės (cytry), niekiedy harfy żydowskiej i tradycyjnych indyjskich instrumentów smyczkowych, takich jak sitar, sarod czy bansuri. Słowo „laiminguo” to archaiczna forma litewskiego “życzenia szczęścia” – wierząc w czystość tradycyjnej muzyki, wykonawcy podczas występów przesyłają życzenia słuchaczom.

Kulgrinda

-

neofolkowy litewski zespół muzyczny z Wilna

Inspiracją kapeli są dawne melodie i pieśni z czasów pogańskiej Litwy.

Sentymentem darzą oni kult słońca i charakterystyczną dla neopogaństwa jedność człowieka z naturą. 

Nazwa zespołu nawiązuje do podwodnej grobli wywodzącej się z mitologii Bałtów.

W repertuarze kapeli można znaleźć rytualny folklor bałtycki. Pieśniom z akompaniamentem bębnów, kobz, skrzypiec, lutni, lir korbowych i dud towarzyszą modlitwy do pogańskich bóstw i tańce.

Kūlgrinda ponadto wykonuje rytuały związane z weselem, inicjacją, uroczystościami rodzinnymi i zmianami pór roku – zgodnie z tradycjami bałtyckimi. 

Žalvarinis

Ich interpretacje ludowych litewskich pieśni brzmią w nowy i niezwykły sposób, godzą różne style: od lekkiego rocka po metal, wykorzystując też elementy bluesa i jazzu.  

Žalvarinis powstał latem 2001 w Wilnie. Litewska telewizja określiła Žalvarinis mianem “muzycznego odkrycia roku”. Grupa dostała również zaproszenie do udziału w filmie o Litwie.

W 2018r. na potrzeby Festiwalu „Wilno w Gdańsku/Gdańsk w Wilnie” powstał projekt Michał Jelonek + Žalvarinis „Free Culture”.

Sen Svaja

​Litewski projekt neofolkowy z Wilna, założony w 2010 przez Dorotė Girskienė, Živilė Razinkovienė oraz Agota Zdanavičiūtė. W twórczości sięgają po najbardziej archaiczne formy folkloru dawnych Bałtów, łącząc ich przy tym z elementami muzyki świata.

bottom of page